Stop_sexting
З появою смартфона з камерою майже в кожного в суспільстві з’явився і новий термін “секстинг”. Секстинг - це обмін власними інтимними фото чи відео (нюдсами). У дітей також є смартфони, а отже, вони можуть робити та надсилати нюдси. Згідно зі статистикою, в Україні 8% (майже 400 дітей з 4700) дітей просили надіслати фото чи відео їх оголеного тіла та 2% (100 дітей) надіслали такі матеріали.
Все частіше стаються ситуації, коли діти вимагають інтимні фото та відео (нюдси) в інших дітей чи змушують його виготовляти та надсилати. Найважливіше, чого варто навчати дітей, - це те, що вимагати оголені фото та відео (нюдси) - це злочин. Ніхто не може вимагати такий контент, не можна просити інших дітей надсилати такий контент, крім того, дітям не можна робити й надсилати такі фото та відео. Важливо відзначити, що дитина завжди є жертвою, коли вимагають від неї надіслати такий контент, і особа, яка просить про такий контент, завжди буде нести відповідальність за вимагання контенту в дитини.
Усі ці дії караються законом згідно з Кримінальним кодексом України, Стаття 301-1 - це одержання доступу до дитячої порнографії, її придбання, зберігання, ввезення, перевезення чи інше переміщення, виготовлення, збут і розповсюдження. За такі дії передбачено покарання у вигляді позбавлення волі від 8 до 12 років.
Кримінальну відповідальність за даним видом злочинів несуть відповідно до ч. 1 ст. 22 Кримінального кодексу України усі особи, яким до моменту вчинення кримінального правопорушення виповнилось 16 років.
Водночас особи віком від 11 до 16 у разі вчинення кримінального правопорушення (зокрема виготовлення та поширення оголених фото та відео, на яких зображена сама дитина або інша дитина без примусу чи прохання або вимагання в іншої дитини таких матеріалів) будуть застосовуватись примусові заходи виховного характеру відповідно до статті 498 Кримінально-процесуального кодексу України.
У випадках, коли дитина, якій менше 16 років, вчинила кримінальне правопорушення, її батьки будуть нести адміністративну відповідальність, а також можуть нести цивільну відповідальність, зокрема в порядку відшкодування моральної та матеріальної шкоди.
За додатковими порадами діти та дорослі завжди можуть звернутися на консультаційну лінію 1545 (далі обрати “3”) – дзвінки безплатні та анонімні, лінія працює цілодобово. А також за консультацією до психолога: https://stop-sexting.in.ua/adult/psykholoh/
Що робити дитині, якщо їй хтось надіслав небажані оголені фото або відео (нюдси)?
Якщо хтось без згоди дитини надсилає їй матеріали інтимного характеру - це можна розцінювати як сексуальне насильство (розбещення). Саме тому важливо навчити дітей правильного алгоритму дій:
Варіант 1: Дитині варто написати співрозмовнику, що такі повідомлення не є нормальними - “це не окей”.
Якщо дитина особисто знає відправника, то варто почати з розмови.Також дитині краще видалити з листування фото чи відео та пояснити, що їй неприємний такий контент і його надсилання є протизаконним. Якщо діалог набиратиме негативних обертів - краще заблокувати співрозмовника.
Варіант 2: Дитині варто звернутися по допомогу.
Якщо контент надіслала незнайома людина - дитині краще звернутися до дорослих, яким вона довіряє, по допомогу. Дитина не має вирішувати ситуацію самостійно.